Peugeot 206 (1998 – ) jest jednym z najbardziej udanych samochodów francuskiego koncernu. Jego produkcja rozpoczęła się w roku 1998 i trwa do dziś.

W początkowych latach produkcji Peugeot 206 dostępny był w trzy oraz pięciodrzwiowym nadwoziu typu hatchback. Wersję coupe-cabrio wprowadzono w roku 2000, a nadwozie typu kombi dwa lata później. Odmiana kombi jest dłuższa o 20 centymetrów w porównaniu do hatchbacka przez co przestrzeń bagażowa uległa powiększeniu do 313 litrów, a po złożeniu rzędu tylnych siedzeń do 1136 litrów. Pierwsze poważne zmiany Peugeot 206 przeżył w roku 2003. Zmianom uległo nadwozie, wersje wyposażeniowe oraz – co najważniejsze dodano do oferty szeroki wybór 16-zaworowych silników benzynowych oraz diesla. W tym samym roku wprowadzono również wersję RC z dwulitrowym silnikiem o pojemności 177 KM.

Wnętrze samochodu jest typowo francuskie. Wyraźnie da się zauważyć, że priorytetem przy projektowaniu wnętrza Peugeota 206 było zagospodarowanie jak największej ilości miejsca. Plastiki są twarde, ale nie najlepiej wykonane. Często zdarza się, że wraz z postępem eksploatacji plastiki zaczynają o siebie ocierać, co potrafi wyprowadzić z równowagi spokojnych kierowców. Ilość miejsca z tyłu jest niewielka, przez co komfortowe podróżowanie można zapewnić jedynie dzieciom oraz stosunkowo niskim osobom. W wersji trzydrzwiowej wydostanie się z wnętrza samochodu przez osoby znajdujące się na tylnej kanapie wymaga nie lada akrobacji.

Samochód zaprzecza stereotypom francuskich pojazdów i nie wlicza się w grono pojazdów awaryjnych. Z charakterystycznych usterek warto wymienić problemy z zawieszeniem, jakie wiążą się z wymianą np. łączników stabilizatora. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się silniki diesla w odmianie 1.4 i 2.0 litra, które charakteryzują się niezwykle wysoką kulturą pracy. Na rynku wtórnym w Polsce oferta Peugeotów 206 jest dosyć duża, jednak trzeba spędzić trochę czasu na poszukiwaniach udanego modelu. Jeżeli uda nam się zadbać zadbanego Peugeota 206 to powinniśmy się cieszyć przez długi czas z jego eksploatacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Peugeot 206, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Dodał: , w Modele. Dnia 21/12/2012