Poradnik przedstawia skuteczny sposób na wymianę sprzęgła w Peugeocie 206.

Zerwana linka sprzęgła nie we wszystkich samochodach oznacza koniec podróży. Okazuje się, że w przypadku Peugeota 206 zerwanie linki nie utrudnia podróży i umożliwia powrót do domu. Zrywająca się linka sprzęgła objawia się najczęściej w postaci głośnych stuków dochodzących z okolic pedału sprzęgła. Jeżeli dodatkowo podczas naciskania oraz puszczania pedału sprzęgła zaobserwujemy zmiany w jego skoku to możemy być przekonani, że linka zaczyna pękać.

Jak bezpiecznie dojechać do domu? Umiejętne prowadzenie samochodu umożliwia dojechanie nim do domu lub też najbliższego warsztatu. Delikatne operowanie pedałem gazu może umożliwić nam nawet zmiany biegów. Jak to robić? Należy utrzymywać obroty z rzędu 1000 obr/min., odpuścić nieco gazu i wrzucić bieg jałowy. Gdy wyczujemy, że coś zaczyna się zacinać ponownie dodajemy gazu i powoli wrzucamy drugi bieg, uprzednio zdejmując nogę z pedału przyspieszenia. Oczywiście trzeba być ostrożnym i w miarę możliwości postarać się nie stwarzać zagrożenia na drodze.

Wymiana linki sprzęgła

Sama wymiana linki sprzęgła jest prostym zabiegiem i powinien sobie z nim poradzić średnio doświadczony kierowca. Cały zabieg rozpoczynamy od demontażu obudowy filtra powietrza. W dalszej kolejności zdejmujemy cięgno sprzęgła z widełek włączających – w tym celu wystarczy nacisnąć linkę pomiędzy dźwignią widełek a dźwignią oporową.

Następnie delikatnie cofamy dźwignię widełek i wyjmujemy końcówkę linki z mocowania. Zdejmujemy linkę z pedału sprzęgła – wystarczy wcisnąć go tak, aby linka wysunęła się z pancerza, który zamontowany jest w blaszanym uchwycie. Wyjmujemy linkę odkręcając dwie śruby, które powinny blokować jej swobodne wyjście. Gotowe. Montaż linki sprzęgła przeprowadzamy w odwrotnej kolejności do demontażu.

Samochód: Peugeot 206

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Peugeot 206 – wymiana linki sprzęgła, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Dodał: , w Porady. Dnia 21/11/2013