Komisja Europejska zatwierdziła plan pomocy francuskiego rządu dla koncernu PSA, czyli właścicieli marek Peugeota oraz Citroena. Łącznie kwota ma wynosić ok. 572 miliony euro.

Oficjalna decyzja została opublikowana we wtorek. Możemy w niej przeczytać wypowiedź komisarza ds. konkurencji – Joaquina Almunii, który przyznał, że wierzy, iż pomoc finansowa pomoże stanąć francuskiemu koncernowi na nogi. Podkreślił również, że jego zdaniem straty producentów, którzy nie korzystają z państwowych dopłat będą minimalne.

Pomoc rządu francuskiego to w zdecydowanej większości gwarancje państwa na zaciągnięte pożyczki przez firmę. Joaquin Almunia powiedział, że w celu spłaty pożyczek PSA zapowiedziało sprzedaż części aktywów. Nie ujawniono jednak których. Można powiedzieć, że w związku z decyzją koncern KE koncern PSA odetchnął. Przypomnijmy, że 2012 rok Peugeot zakończył ze stratą ponad 5 miliardów euro. Tylko w przeciągu kilku ostatnich miesięcy pracę straciło niemal 8 tys. pracowników. Zwolnienia realizowane są wg planu oszczędnościowego, który umożliwi wyjście Peugeota na prostą i przynoszenie zysków począwszy od 2015 roku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kolejna pomoc dla Peugeota, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 31/07/2013