Kierowcy samochodów marki Peugeot zwykle nie mogą narzekać na jakość hamulców. Fabrycznie zamontowane tarcze czy klocki wykazują się trwałością, efektywnie działając przez wiele lat. Niemniej jednak nawet najlepsze hamulce prędzej czy później wymagają wymiany. Rzecz w tym, iż wysokie temperatury i ogromna siła tarcia to czynniki, które tworzą bardzo trudne warunki pracy dla klocków hamulcowych oraz współpracujących z nimi tarcz. Jak wydłużyć żywotność klocków i tarcz hamulcowych? Kiedy należy zdecydować się na ich wymianę?

Co wpływa na zużycie hamulców?

Jak już wspomniano, największe zagrożenie dla hamulców stanowi wysoka temperatura wytwarzana podczas tarcia, jak również samo tarcie. Zatem aby wydłużyć żywotność poszczególnych części układu hamulcowego, konieczne jest zminimalizowanie wpływu tych czynników. Jak to zrobić? Sprawa nie jest prosta, gdyż zmniejszając siłę tarcia, zmniejszamy również efektywność działania hamulców. Konstruktorzy części hamulcowych szukają zatem kompromisu, tworząc układy, które działają z ograniczoną siłą tarcia, która jednak zapewnia wystarczająco krótką drogę hamowania. Jednocześnie należy zauważyć, że materiały, z których wykonuje się dzisiaj klocki hamulcowe i inne elementy układu, stają się coraz lepsze. Tym samym są one w stanie znosić większe obciążenia, zarówno jeśli chodzi o tarcie, jak i wysokie temperatury. Więcej o nowoczesnych układach hamulcowych dowiedzieć się można z artykułów na stronie www.centrumhamulcowe24.pl.

Styl jazdy, a żywotność klocków hamulcowych

Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o wytrzymałość klocków hamulcowych, jest styl jazdy danego kierowcy. Rzecz w tym, że im częściej korzystamy z hamulca tym szybciej układ ulega zużyciu. Do tarcia dochodzi bowiem częściej, a tym samym okładzina klocków zużywa się szybciej. Dlatego też kiedy to tylko możliwe, warto wykorzystywać hamowanie silnikiem. Ponadto, nie zaleca się również gwałtownego hamowania. Im mocniejsze dociśnięcie klocków do tarczy, tym większa siła tarcia i wyższe temperatury, a więc także przyspieszone zużycie części układu hamulcowego.

Jak widać, kierowca ma wpływ na to, po jakim czasie będzie musiał wymienić klocki hamulcowe. Kiedy nadejdzie taka konieczność, nie warto oszczędzać na częściach. Ponadto, niezwykle istotny jest również poprawny montaż zarówno tarcz hamulcowych, jak i klocków. Każdemu, kto nie wie jak wykonać tę czynność, polecamy poniższy artykuł: https://www.centrumhamulcowe24.pl/wymiana-klockow-hamulcowych/. Krótko i treściwie wyjaśnia on, jak wymienić klocki hamulcowe.

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Eksploatacja klocków hamulcowych i ich wymiana, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Części do Peugeota. Dnia 07/05/2020