Na zakup używanego samochodu decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, że tak właśnie się dzieje jeśli weźmiemy pod uwagę znacząco niższą cenę samochodu używanego w porównaniu do tego samego modelu, który dopiero ma wyjechać z salonu. Zakup używanego samochodu nie jest jednak rzeczą najprostszą, ponieważ nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do jego rzeczywistego stanu technicznego. Jednak nawet jeśli uda nam się zakupić pojazd w bardzo dobrym stanie, warto pamiętać, że są takie elementy, które należy wymienić, kiedy kupujemy używany samochód. Wymaga to oczywiście dodatkowej inwestycji, jednak znacząco wpływa także na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Rozrząd

Wymiana rozrządu to jedna z ważniejszych kwestii, kiedy kupujemy używany samochód. Niezależnie od tego czy decydujemy się na kupno samochodu Peugeot, Ford czy Mercedes, trzeba pamiętać, że rozrząd jest niezwykle istotnym elementem, a jego nieprawidłowe funkcjonowanie może uszkodzić silnik. Szczególnie niebezpieczne dla silnika może być zerwanie paska rozrządu. Dlatego jeśli nie otrzymaliśmy od poprzedniego właściciela dowodu niedawnej wymiany rozrządu, warto zrobić to samemu. Lepiej bowiem zadbać o tę rzecz wcześniej niż narażać się na niezwykle kosztowną naprawę silnika.

Oleje, płyny i filtry

Nieco tańsze w wymianie okażą się płyn chłodniczy i hamulcowy oraz olej napędowy. Nie możemy zapominać także o filtrach, które dość często się zużywają. Nie są to duże koszty, a zapewnią nam one większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Świece

Ten element na szczęście nie zawsze wymaga wymiany, ale zdecydowanie warto upewnić się, w jakim stanie są świece iskrowe w zakupionym przez nas samochodzie. W tym celu należy wyjąć świece i sprawdzić czy nie są one zanieczyszczone olejem, pęknięte lub z jakiegoś powodu napalone. Tego typu części do Peugeot czy innych znanych marek to nieduże koszty, a ich wymiana może znacząco przyczynić się do lepszego funkcjonowania samochodu. Warto pamiętać, że sprawne świece to gwarancja prawidłowego działania silnika.

Jeśli zdecydowałeś się na diesla

W przypadku zakupu używanego samochodu typu diesel warto od razu po zakupie wymienić filtr paliwa. Niestety nigdy nie możemy mieć pewności, jakiego oleju napędowego używał poprzedni właściciel samochodu, a co za tym idzie w jakim stanie jest filtr paliwa, a to właśnie od niego bardzo często zależy równomierna praca silnika oraz właściwa moc.

Zawsze po zakupie używanego samochodu należy także przeprowadzić jego dokładny przegląd. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy, szczególnie zaś na te, które najbardziej odpowiadają za bezpieczeństwo i odpowiednią pracę silnika. Choć wymiany nie należą do najtańszych, na rynku znajdziemy wiele zamiennych, tańszych auto części, które z powodzeniem mogą zastąpić ich oryginalne odpowiedniki.

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Te części warto wymienić w używanym samochodzie, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 07/02/2017